تبلیغات
رهروان کوثر - تاریخ شمار مـــاه ذی الحجة

رهروان کوثر

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ رهروان کوثر خوش آمد میگویم ... برای سلامتی آقا صاحب الزمان صلوات .

شهادت احیاگر دانش و دین حضرت امام باقر علیه السلام تسلیت باد!


مــــــاه  ذی‌ الحجة

اول ذی‌ الحجه

1ـ ازدواج حضرت على (علیه السلام) و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

2- فرستادن حضرت على(علیه السلام) براى تبلیغ سورة برائت

در اول ذی الحجة سال نهم هـ .ق. رسول گرامى اسلام (صلی الله علیه و اله)،‌ امیرمؤمنان حضرت على(علیه السلام) را به جانب مكه فرستادند تا آیات سورة برائت را براى كفار قرائت فرمایند .


٣ - ذی‌ الحجه

ورود پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) و مسلمانان به مكه در سفر حجه الوداع

٧ - ذی‌الحجه

١ـ‌ شهادت امام باقر علیه السلام

 ٢ـ انتقال امام كاظم علیه السلام به زندان بصره

1ـ‌ شهادت امام باقر(علیه السلام)


2ـ انتقال امام كاظم (علیه السلام) به زندان بصره

در ششم ذیحجة سال 179 هـ .ق. امام كاظم (علیه السلام) را در بند غل و زنجیر به بصره بردند و آن حضرت مدت یك سال نزد عیسى بن جعفر بن ابى منصور محبوس بودند وسپس ایشان را به بغداد فرستادند. و نزد فضل بن ربیع زندانى نمودند. 

در هفتم ذیحجة سال 114 هـ .ق. پنجمین اختر تابناك امامت و ولایت، حضرت امام باقر(علیه السلام) توسط هشام بن عبدالملك مسموم شدند و به شهادت رسیدند . گفته اند كه به دستور آن ملعون، زهر زیادى را بر زین اسبى مالیدند و اسب را به حضور امام باقر(علیه السلام) آوردند و اصرار كردند كه آن حضرت بر آن سوار گردد. آن حضرت ناگزیر سوار شد؛ پس زهر در بدن ایشان به شدت اثر گذاشت به گونه‌اى كه رانهاى امام متورم شد و سه روز در بستر افتاد و سرانجام به شهادت رسید.

آن حضرت در شب شهادت، به فرزندش امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «من امشب جهان را بدرود خواهم گفت. هم اكنون پدرم على بن الحسین(علیهما السلام) را دیدم كه شربتى گوارا نزد من آورد و نوشیدم و مرا به سراى جاوید و دیدار حق بشارت داد» .

امام باقر(علیه السلام) هشتصد درهم براى تعزیه و ماتم خود وصیت فرمود كه امام صادق(علیه السلام) در این باره می‌فرماید: «پدرم فرمود: "اى جعفر! از مال من مقدارى براى ندبه كنندگان وقف كن كه ده سال در منى در موسم حج بر من گریه كنند و مراسم ماتم را تجدید نمایند"».

حضرت باقر(علیه السلام) در سنین كودكى در كربلا حضور داشتند و مصیبتهاى سنگینى كه در روز عاشورا  و پس از آن بر آل الله  وارد شد، از نزدیك مشاهده نمودند و پس از آن هر روز که شهادت جد بزرگوارش حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) و اسارت عمه‌هایشان را به یاد می آوردند، اشك بر گونه‌هاى مباركشان جارى می‌شد.[ شنبه 20 مهر 1392 ] [ 09:02 ب.ظ ] [ ح . احمدی ]

[ نظرات() ]


اَللهُمَ عَجِل لِوَلِیِکَ اَلفَرَج
کلیه ی حقوق این وبلاگ متعلق به آقا صاحب الزمان میباشد و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است


مدیریت وبلاگ ح.احمدی